Genom att donera till vår fond för katastrofhjälp kan du hjälpa familjer och samhällen som
drabbats av jordbävningar och andra naturkatastrofer. Se hur vi stödjer Turkiet och Syrien.

Hem The Lions Blog Kokar ihop vänlighet
Vänlighet har betydelse

Kokar ihop vänlighet

Erin Kasdin 18.05.2021

Fraser Valley Lions Club finansierar utbildningskök för personer med funktionsnedsättning

Om du söker efter höga berg, stora floder och blomstrande dalar kommer Grand County, Colorado, USA, inte att göra dig besviken. Här finns Fraser Valley Lions Club, men trots naturens skönhet som definierar området finns även dolda behov.

Det passade två av Lions fokusområden, hungersnöd och diabetes, och klubben hade resurserna för att kunna göra detta till verklighet.

På samma sätt som i resten av USA har de boende i Grand County drabbats av en växande diabetesepidemi. Mountain Family Center (MFC) i Granby har försökt tillgodose behov kring hungersnöd sedan 1979 och medlemmarna i Fraser Valley Lions Club kom fram till att de skulle vara den perfekta organisationen att samarbeta med, för att tackla utmaningen diabetes.

Samtidigt som Fraser Valley Lions Club har stöttat MFC under lång tid gjorde planerna på att renovera en nyligen inköpt byggnad att verksamhetschefen kontaktade klubben för att be om hjälp.

”I samband med renoveringen ville de bygga ett utbildningskök, för att kunna visa människor med diabetes hur man lagar hälsosam mat”, säger klubbens president Greg Orzech. Klubben var ivrig att hjälpa till. Det passade två av Lions fokusområden, hungersnöd och diabetes, och klubben hade resurserna för att kunna göra detta till verklighet.

Till att börja med var tanken att klubben skulle betala allt, men sedan beslutade medlemmarna att ansöka om ett anslag från Lions Clubs International Foundation (LCIF). Med stöd från medlemmarna i närliggande Jackson County beviljade LCIF ett diabetesanslag på USD 31 875. Den totala kostnaden uppgick till mer än USD 42 000, så klubben betalade resten. Inkluderat i denna kostnad var utbildning av MFC-personal, för att kunna lära ut matlagning till personer med diabetes.

Planen är att senare inleda matlagningskurser för alla, inte bara personer med diabetes. Centret, vilket har växt sedan det invigdes 1979 och blivit Fraser Valleys resurscenter för kvinnor, har som mål att hjälpa alla som behöver en hjälpande hand. ”De försöker arbeta med människor för att säkerställa att de kan leva ett gott liv över tid”, säger Orzech. ”Målet är att få dem på fötter igen.”

Detta inkluderar människor från alla samhällsgrupper. Under sommaren 2020 när stora skogsbränder ödelade stora delar av delstaten Colorado tillhandahöll centret kläder till människor som kom dit för att kolla upp sina sommarhus, men i många fall fann de att deras hus hade brunnit ner till grunden. ”Många av dem bar så fina och dyra kläder. Centret gav dem kläder som var lämpliga när de skulle leta igenom det som fanns kvar av deras nedbrända hus.”

Men naturligtvis är det så att de flesta människor de hjälper inte har ett sommarhus. Centret bidrar med mycket mat, sjukvård och hjälp med hyran till dem som annars inte skulle ha någonstans att vända sig.

Partnerskapet mellan Lions och centret har gjort det möjligt för medlemmarna att tillhandahålla konkret hjälp till människor i det lokala samhället, utan att vara experter på social service. Orzech uppskattar att de ger tillbaka cirka USD 150 000 till det lokala samhället varje år, men om någon behöver hjälp med hyran är MFC bättre rustad att hjälpa till. ”De vet hur man tittar närmare på de sökandes bakgrund och allt det där. De har all expertis”, säger Orzech. Vi har en utmärkt arbetsrelation sett ur det perspektivet. Vi kan använda deras resurser och ge pengar tillbaka till det lokala samhället och vi vet att de går till bra saker.”

Och grunden till allt, säger Orzech, är vänlighet. Han tror starkt på att det är just det som driver medlemmarna. ”Jag anser att det klubben gör här är vänliga handlingar”, säger han. ”De försöker hjälpa människor som befinner sig i en svårare situation än du själv.”

Fraser Valley Lions Club är en av vinnarna 2021 av serviceutmärkelsen Vänlighet har betydelse. För fler berättelser och att se en lista över vinnarna besöker du sidan lionsclubs.org/KMSA.


Erin Kasdin är senior redaktör för tidningen LION.

Coronapandemin (COVID-19) har påverkat samhällen runt om i världen olika sätt. För att säkerställa att vi hjälper på säkra sätt, oavsett var vi bor, bör Lions följa riktlinjerna från USA:s nationella folkhälsomyndighet, världshälsoorganisationen eller lokala folkhälsomyndigheter. Besök vår sida om att hjälpa på säkra sätt för resurser om hur du kan hjälpa ditt samhälle.