Besök sidan om säkra hjälpinsatser för tips och verktyg om att hjälpa på säkra sätt i ditt
samhälle och donera till LCIF för att stärka Lions hjälpinsatser, från hemmets säkra vrå.

Hem The Lions Blog Att ta itu med diabetes i hans samhälle verkade vara den rätta riktningen

Att ta itu med diabetes i hans samhälle verkade vara den rätta riktningen

Reannon Muth 11.10.2019

Pat Ryan lämnade Lions Clubs Internationals kongress i Chicago 2017 med ett uppdrag: Att återvända till sin hemstat, Kentucky, för att genomföra 100 000 diabetesundersökningar.

Ryan var motiverad att delta i kampen mot den globala diabetesepidemin delvis för att han visste att människor i hans delstat led.

Tack vare Lions känner jag mig starkare. De ger mig stöd. Lions står bakom mig.

”Vi har bland de högsta diabetessiffrorna i landet," sade han. Enligt Kirsten Rowland, vice chef vid American Diabetes Association i Lexington, har cirka 567 000 personer i Kentucky diabetes. ”Av dessa har uppskattningsvis 108 000 diabetes utan att veta om det," sade hon.

Ryan var också motiverad av det han såg på scenen vid Lions internationella kongress. Att se tidigare internationella president, Bob Corlew, uppmana Lions att hjälpa till att förebygga och öka medvetenheten om diabetes var inspirerande. För denna pensionerade lärare och friidrottstränare var diabetesepidemin inte bara en viktig fråga att stödja, det var en sjukdom han kände till personligen.

En strid nära hans hjärta
Ryan är slank med sina 172 centimeter och 72 kilon. Men 2015 svävade hans vikt runt 260. Han led av svår övervikt. ”Jag kunde knappt gå ner på gatan utan att bli andfådd," sade han.

Han var också diabetiker.

Pat before weight loss

En läkartid förändrade allt för Ryan. Hans läkare diagnostiserade honom med kronisk njursjukdom i tredje stadiet. ”Jag fick panik," sa Ryan. Han hade fått nog. Han började äta mer  frukt och grönsaker och gick 3-6 kilometer om dagen. Med tiden gick han ner 45 kilo. Ett år senare besökte Ryan sin nefrolog och han fick en ny anmärkningsvärd diagnos: inte bara hade hans kroniska njursjukdom gått ner till stadie 1, vilket är normalt för en 71-åring, utan hans diabetes hade efter 16 år övergått från diabetes till prediabetes. Hans blodsockerhalt låg väl inom det normala och han behövde inte längre ta medicin.

Det var under denna tid som Ryan deltog i hundraårsfirandet i Chicago och bestämde sig för att följa uppmaningen till Lions, att mobilisera för att hjälpa de som har diabetes eller som riskerar att utveckla sjukdomen. När han återvände till Kentucky började Ryan arbeta med en LCIF-anslagsansökan som skulle ge hans distrikt, distrikt 43 Y, de medel som behövdes för att genomföra diabetesundersökningar och tillhandahålla uppföljning för personer i riskzonen. I maj 2019 fick distriktet ett anslag på USD 67 500 och Lions medlemmar kunde börja undersöka 10 000 till 20 000 människor och därefter utöka. 

Varhelst det finns ett behov, finns det en lionmedlem
Richard Heine, ordförande för Fayette County Diabetes (FCDC), hjälpte Ryan och distriktet med ansökan. FCDC bildades 2002 och samarbetar med hälsomyndigheten och flera lokala skolor, kyrkor, företag och sjukhus.

Redan från början insisterande Ryan på att distrikt 43 Y skulle göra mer än att fungera som evenemangsfinansiärer. ”Om vi ska hjälpa handlar det om att ge mer än pengar," sa Ryan. När Lions hjälpte ADA att genomföra Tour de Cure i maj 2018, hjälpte till exempel han och andra lionmedlemmar till att sätta upp skyltar, papperskorgar och informationsbås. Genom detta promenad-, löp- och cykelevenemang samlade ADA in USD 200 000 dollar till diabetesforskning, utbildning och information.

Rowland tror att det behövs mer än utbildning. ”Jag tror att en stor utmaning är att få ut viktig information till dem som behöver den," sade hon. ”För att bekämpa diabetesepidemin måste vi göra fler undersökningar och sedan få information i händerna på dem med prediabetes och de som har diagnostiserats, för att hjälpa dem förebygga och hantera diabetes."

Även om Ryan står inför en uppförsbacke med sitt uppdrag undersöka 100 000 människor i Kentucky är han optimistisk - delvis för att han vet att han inte kommer behöver göra det ensam. Han får inte bara stöd från sin klubb, Fayette County Diabetes Coalition och American Diabetes Association, han får också stöd från det globala nätverket av Lions. ”

Tack vare Lions känner jag mig starkare. De ger mig stöd. Lions står bakom mig.”

Pat Ryan

Tar sig an utmaningen — tillsammans
Under tiden har Lexington Lions arbetat för att samla in pengar och sprida information. Under 2017 samlade de in USD 175 000 till lokala välgörenhetsorganisationer, som till exempel ADA, i samband med en marknad som de har stått värd för i nästan 60 år. Ryan uppskattar att USD 12 500 av pengarna från marknaden 2018 kommer doneras till välgörenhetsorganisationer som stöder förebyggande och behandling av diabetes.

Klubben har firat sina framsteg genom lokala medier och genom att dela bilder på Facebook, klubbens två Facebook-sidor har nästan 13 000 följare. Nyligen har deras PR-insatser haft en viss framgång. ”Vi hade stor täckning av Diabetes Kids Day på en lokal TV-station och en artikel på första sidan i vår lokala tidning," konstaterade Ryan.

Rowland är tacksam för det arbete som Pat Ryan och distrikt 43 Y har gjort för att hjälpa American Diabetes Association och rekommenderar Lions överallt att engagera sig. 400 miljoner människor har diabetes över hela världen, ett antal som förväntas stiga till 650 miljoner år 2040. ”Alla måste engagera sig för att vi ska kunna göra skillnad i diabetesfrågan och i slutändan hitta ett botemedel."

Genomför internationella diabetesfederationens Riskbedömning av typ 2 eller använd projektvägledningen för diabetes typ 2 för att planera ert nästa undersökningsevenemang inför Världsdiabetesdagen den 14 november 2019.


Reannon Muth är en skribent och redaktör baserad i Las Vegas, Nevada.