Besök sidan om säkra hjälpinsatser för tips och verktyg om att hjälpa på säkra sätt i ditt
samhälle och donera till LCIF för att stärka Lions hjälpinsatser, från hemmets säkra vrå.

Hem The Lions Blog Små skrivbord gör stor skillnad
I klubben

Små skrivbord gör stor skillnad

Joan Cary 10.06.2021

När Agawam Lions i Massachusetts godkände medel för att bygga 20 skolbänkar till elever som fick undervisning i hemmet, undrade försiktiga medlemmar om de verkligen skulle kunna ge bort så många.

Men även en erfaren lionmedlem kan underskatta kraften i ett bra hjälpprojekt.

Det här projektet har verkligen ökat medvetenheten om vad klubben gör i vårt lokala samhälle – särskilt för de unga.

Det var den 8 december 2020. Tre månader senare har 231 skolbänkar byggts och levererats till barn, och lionklubben har slutfört sitt framgångsrika program ”Skolbänkar utan kostnad”.

Agawam Small Desks 1

”Efterfrågan på bänkarna var överväldigande”, sade lionmedlemmen Dick Lanier som har en snickarverkstad hemma och av en tillfällighet blev projektledare och talesman. ”Det fick oanade konsekvenser.”

Efter mötet i december, lade Laniers dotter, lionmedlemmen Cheryl Terramagra, upp klubbens nya projekt på klubbens Facebook-sida, och frågade om det var någon som hade ett barn som behövde en skolbänk för distansundervisning. Nästa morgon hade hon 157 förfrågningar.

Lanier började lägga ner 8 timmar om dagen i snickarverkstaden, där han byggde bänkar av gran och plywood.

Agawam Small Desks 2

Andra, även personer som inte var lionmedlemmar, men blev inspirerade, gjorde samma sak. De spenderade långa timmar ensamma i sina snickarverkstäder hemma när umgänge begränsades av covid-19-restriktioner. Men de var övertygade om att de kunde hjälpa barn som annars skulle studera vid köksbordet, ett soffbord, i sängen eller på golvet.

”Det känns så bra att delta i projektet,” sade Lanier. ”Det var en välsignelse för våra elever som får distansundervisning. Återkoppling från lärare och föräldrar talar sitt tydliga språk: skolbänkarna har varit omvälvande för många elever som ibland har en kaotisk inlärningsmiljö hemma. Förändringen har varit dramatisk för vissa som hade det riktigt jobbigt.

Lionklubben Agawam fick idén till skolbänkarna från en tidigare medlem som flyttade till Kalifornien och såg på TV att en lionmedlem i Auburn byggde skolbänkar år barn. Hon delade nyheten med sin gamla klubb. Lionmedlemmen Mike Hakenjos, president för Lions i Crete, i Illinois, såg också nyheterna och bestämde sig för att stötta sitt lokala samhälle genom att bygga skolbänkar i sin snickarverkstad. Tillsammans med 50 andra lionmedlemmar och icke medlemmar byggde de 50 skolbänkar åt lokala skolbarn.

Agawam Small Desks 3

Hakenjos och Lanier kontaktade varandra online för att byta designidéer, och Agawam-lionmedlemmen Frank Terramagra optimerade designen så att snickarna kunde få ut fyra bänkar från en plywoodskiva och fem brädor med minimalt spill. Designplanerna finns nu på Agawam Lions och Crete Lions Facebook-sidor.

Arbetskraften var gratis men materialet är inte det. Agawam Lions fick ekonomiskt stöd från flera privata donatorer och en donation på USD 3 800 från Home Depot för att täcka kostnaden för virket, sade Lanier, som påpekar hur viktigt det är att få samhället involverat i projekt.

Förskoleläraren Cindy Yaverski i Crete har sett samma behov av stöd från samhället. Hon har varit lågstadielärare i Crete i 30 år och har sett familjer kämpa under pandemin, och sex eller fler av hennes elever var så glada att få skolbänkar. Det var inte bara barnen som var glada, utan även föräldrar och mor- och farföräldrar. En kvinna tog hand om sex barnbarn och alla behövde ett tyst ställe där de kunde studera.

”Det är en fantastisk idé som bara blir större och större” sade Yaverski. ”Det är jätteviktigt.”

I Agawam säger Lanier att klubbmedlemmarna blev så rörda av projektet att de bestämde sig för att distriktets första klubbfilial enbart ska fokusera på barn och deras familjer.

”Vi kommer att plocka upp många nya medlemmar som vill bli en del av vår kultur och hjälpa till i samhället på ett bättre sätt, i synnerhet när det gäller den yngre befolkningen,” säger Lanier.

”Det här är verkligen en spännande tid för oss, och det beror på framgången med skolbänksprojektet och vårt nya fokus på behoven i vårt samhälle. Jag vet inte vart det leder, men vi är på gång!”

Berätta hur din klubb har hjälpt till på ett säkert sätt. Lägg upp dina berättelser på sociala medier med hashtaggen #WeServe, och inspirera andra medlemmar världen runt att göra vad de kan för att fortsätta att hjälpa till i samhället.


Joan Cary är biträdande redaktör för tidningen LION.

Coronapandemin (COVID-19) har påverkat samhällen runt om i världen olika sätt. För att säkerställa att vi hjälper på säkra sätt, oavsett var vi bor, bör Lions följa riktlinjerna från USA:s nationella folkhälsomyndighet, världshälsoorganisationen eller lokala folkhälsomyndigheter. Besök vår sida om att hjälpa på säkra sätt för resurser om hur du kan hjälpa ditt samhälle.