Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Lions utmanar allmänheten att beställa hem mat

Lions utmanar allmänheten att beställa hem mat

Joan Cary april 24, 2020

Just nu gäller ombytta roller för tre lionklubbar i Wisconsin. Istället för att be lokala restauranger om stöd, vilket de ofta gör, hjälper de lokala restauranger som har drabbats hårt av krisen med coronaviruset.

Lionklubbarna Galesville, Trempealeau och Ettrick i norra Wisconsin erbjuder 100 US-dollar i belöning till personer som beställer mat från lokala restauranger och skickar in sitt kvitto till en utlottning.

Klubbpresidenten i LC Galesville, Tyler Truax, säger att idén tog fart när hans klubb tvingades ställa in sina möten eftersom restaurangen stängde.

Vi är väldigt tacksamma för det lokala stödet. Lions arbete betyder mycket för oss.

Klubbprojekt och evenemang för allmänheten har alltid fått stort stöd av lokala företag, säger Truax, så Lions bestämde sig för att det var dags för dem att stödja lokala restauranger. Tillsammans med grannklubbarna Trempealeau och Ettrick sammanställde de en lista över 14 restauranger som erbjuder upphämtning under pandemin. Kunder som samlar ihop fem kvitton från dessa restauranger kan skicka eller lämna in dem till en lokal bank för att delta i en utlottning, med chans att vinna 100 US-dollar. Åtta kvitton gör att du kvalificerar för två lotter.

”Alla verkar gilla det. Det tog fart direkt, och ärligt talat är detta ett projekt som har krävt en väldigt liten insats av oss,” säger Truax.

”Det är väldigt viktigt för oss att behålla dessa företag. Allt vi kan göra för att hjälpa är viktigt, både för dem och för samhället.”

Amy och Brad Stanislowski äger Driftless Bike 'N Bean café och Liberty Peak Deli i Trempealeau. ”Vi har alltid haft våra stamgäster, men nu har vi en stadig ström," säger hon. ”Det är inte bara bra för verksamheten utan har även ökat vår synlighet här.  Vi är väldigt tacksamma för det lokala stödet. Lions arbete betyder mycket för oss.”

Att stänga Annie och Brad Beedles restaurangverksamhet i Centerville innebar att de var tvungna att gå från 30 personal till fem eller sex.

”Vi kan åtminstone betala löner till fem eller sex. Detta är människor från orten som försöker behålla sina jobb och vi är mycket glada över att ha denna typ av stöd,” säger Annie Beedle. ”Just nu tar vi tacksamt emot all hjälp vi kan få.”

Brad håller restaurangen ren och säker för kunder som väljer att komma in för att hämta sin mat, de erbjuder också desinfektionsstationer där de kan torka av sina händer, sitt betalkort och sin telefon. "Vi desinfekterar dörren hela tiden och hoppas att folk fortsätter att komma," säger Annie.

”Det svåraste är att säga upp personal, men många kunder kommenterar utlottningen när de kommer hit och vi uppskattar allas stöd,” säger Lion Price Kopp som har ägt Wason's Supper Club i Galesville i 25 år. Fläskfilé är alltid en stor hit, liksom den friterade fisken på fredagar.

”Om du har tre barn hemma hela dagen, och kanske arbetar hemifrån, är det lite trevligt att låta någon annan laga mat," säger Truax.

Denna berättelse kommer till dig från personalen vid tidningen LION. Besök lionmagazine.org för fler fantastiska berättelser.


Joan Cary är biträdande redaktör för tidningen LION.