Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Fem sätt att vara redo att hjälpa

Fem sätt att vara redo att hjälpa

Lions Clubs International april 15, 2020

Runt om i hela världen ställer Lions upp för att på ett säkert sätt hjälpa sina samhällen under det att coronakrisen (COVID-19) fortsätter att påverka miljontals människors liv. Om det någonsin har funnits en tid som visade hur mycket Lions behövs, är den tiden nu.

Du har betydelse. Utan Lions medlemmar skulle många människor inte få den hjälp de behöver för att överleva och leva väl under denna pandemi.

Men samtidigt som du tar hand om andra får du inte glömma ditt eget fysiska och psykiska välbefinnande. Du kan inte hjälpa dina grannar eller ditt samhälle om du inte tar hand om dig själv. Så här är fem sätt för dig att ta hand om dig själv och hålla dig frisk:

 1. Fokusera på din fysiska hälsa
  Vid det här laget känner du antagligen till att du bör tvätta händerna flera gånger om dagen, undvika att röra ansiktet och täcka munnen om du nyser eller hostar. Det är också viktigt att träna, särskilt eftersom många träningsanläggningar är stängda. Ta på joggingskorna och ta en frisk promenad. Den friska luften kommer att göra dig gott! Damma av träningsvideorna och ta dig tid till att stretcha under dagen. Motion är ett utmärkt sätt att öka ditt immunförsvar och din energinivå.
   
 2. Ät hälsosamt
  Det är lätt att äta för mycket när du befinner dig hemma hela dagen. Det finns många orsaker till detta - tristess, stress och det faktum att ditt kylskåp ligger bara några steg bort. Ta dig tid att prova några nya hälsosamma recept och se till att ha gott om färsk frukt och grönsaker till hands. Att äta näringsrikt är viktigt för din hälsa.   
   
 3. Din mentala hälsa är lika viktig
  Eftersom vi är sociala varelser kan det vara svårt för många av oss att hålla ett socialt avstånd, särskilt för dem som bor ensamma. Ring en vän som du inte har pratat på ett tag. Hitta en brevvän. Videochatta med vänner via internet. Håll kontakten med grannarna via e-post, SMS eller telefonsamtal. Att hålla ett socialt avstånd behöver inte betyda social isolering. Det finns många sätt att hålla kontakten med andra.
   
 4. Skapa en rutin och kom ihåg att ladda batterierna
  Att ha alla hemma på samma gång kan vara kaotiskt eftersom vi försöker arbeta på distans, bedriva distansundervisning och balansera familjelivet. Det är viktigt att hitta och hålla sig till en rutin som fungerar för din familj. Det är också viktigt att ladda batterierna så att du är redo att möta morgondagens utmaningar.
   
 5. Ta en paus från nyheterna
  Det kan vara till hjälp att minimera den tid du spenderar, läser eller lyssnar på nyheter om COVID-19. Ett ständigt flöde av dåliga nyheter kan få dig att känna dig orolig eller deprimerad. Försök att få information från pålitliga källor som Världshälsoorganisationen (WHO), och vidta praktiska åtgärder för att skydda dig själv och dina nära och kära.

Du är viktig för din familj, din lionfamilj, ditt samhälle och för vår organisation. Du är hjärtat och själen i Lions Clubs International, och vi bryr oss om dig och ditt välbefinnande. Var rädd om dig själv och håll dig frisk så tar vi oss igenom den här stormen tillsammans.