Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog En leverans av julglädje

En leverans av julglädje

Joan Cary december 07, 2018

På juldagen, när många familjer spenderar tid tillsammans, finns det alltid några som sitter ensamma. Men i Georgia har LC East Cobb och LC Marietta under de senaste 35 åren sett till att ingen är utanför.

Varje jul levererar klubbarna måltider och besöker de äldre i kommunen. Vanligtvis får de en varm måltid varje dag genom länets program, Meals on Wheels, men länets anställda är lediga så att de kan spendera tid med sina familjer under julen.
- Ingen ville arbeta över jul, säger PDG Ray Moore, medlem i LC East Cobb.

Idén om detta julmirakel föddes på Thanksgiving för 35 år sedan, när de två klubbarna åt middag tillsammans. De insåg att det fanns ett behov. Och de bestämde sig för att hjälpa till. Nu har programmet blivit så populärt att många familjer i området har bett om att få vara med. En man kör sin familj 12 mil på juldagens morgon för att hjälpa till i köket.

- Människor älskar det. Det är ett bra sätt att lära sina barn att ta hand om andra, säger Moore.

Vi vill alla känna att vårt liv har betydelse och kommer att påverka andra.

Lions och deras extra frivilligarbetare förbereder och levererar cirka 100 måltider, vissa år blir det fler och vissa år blir det färre.

I november får Moore en lista med namnen på behövande. Han och hans hustru Liz, som också är medlem i LC East Cobb, börjar samla in presentkort från matvaruaffärer och lägger ihop dem med pengarna från Lions insamlingar och privata donationer för att börja handla mat. Varje måltid består av kalkon, skinka, olika sylter, haricot verts, kalkonfyllning och frallor, plus fina påsar med frukt, julgodis och en bit tårta.

Familjen Moore börjar rensa haricot verts på julafton, innan släkten kommer. Klockan 09.00 på juldagen anländer de frivilliga vid Power Ferry United Methodist Church för att förbereda resten och paketera måltiderna som ska levereras runt om i länet.

Båda unga och gamla samlas i glad julanda kring borden för att dekorera påsar för frukt och dessert, allt under ledning av paret Moores barnbarn, och paret delar ut kartor som hjälper de frivilliga att hitta bostäderna. När chaufförerna har kört iväg börjar paret Moore att städa.

Eftersom de träffar sin släkt på julafton skulle deras juldag vara mycket tyst utan projektet.
- Min hustru skulle tvingas sitta där och titta på mig hela juldagen, och jag skulle tycka så synd om henne, så vi måste fortsätta med det här, säger han och skrattar.
- Vi är trötta när det är över, men vi är mycket nöjda.

Steve och Nan Hughes i LC Marietta, och deras dotter Amy,  har också gjort detta till sin jultradition.

-  Vi ser alla framemot juldagens morgon. Det är ett åtagande, men ändå inte. Man ser framemot det eftersom man vet att man kommer att göra skillnad för alla man träffar på denna speciella dag. De kanske inte har träffat någon annan den dagen och vi ger dem en näringsrik måltid som de annars inte skulle ha fått, säger Steve Huges.

- Människorna ser framemot detta [i kyrkan]. Barnen springer omkring. Det är inte något medicinsk. Vi tillhandahåller inte glasögon eller hörapparater eller utbildning, men vi gör det vi har fått i uppgift att göra,  att hjälpa.
- När man frågar människor varför de är medlemmar i Lions berättar de om allt som Lions gör. Men den verkliga anledningen är att allt vi gör är berikande. Det får oss att må bra. Vi vill alla känna att vårt liv har betydelse och kommer att påverka andra. Det vi gör i detta projekt ger oss bekräftelse. Det är hårt arbete, men det känns bra. Det är jul, säger Moore.

Lär dig mer om hur Lions runt om i världen bekämpar hungersnöd och hur du kan starta ett projekt redan idag.

 

Joan Cary är assisterande redaktör för tidningen LION.