Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Fem sätt som LionsClubs.org kan förbättra era hjälpinsatser

Fem sätt som LionsClubs.org kan förbättra era hjälpinsatser

oktober 31, 2018

Välkommen till vår helt nya webbplats! Nu när lionsclubs.org officiellt har lanserats vill vi berätta om några unika verktyg, sidor och resurser som kan förbättra era hjälpinsatser. 

Låt oss ta en titt. 
 

1. Startplats för hjälpinsatser

Under årens lopp har Lions producerat många utmärkta resurser, till exempel vägledningar, presentationer, media med mera. För att hjälpa medlemmarna att enkelt finna det de behöver innehåller vår nya webbplats ett kraftfullt sökverktyg vid namn Resurscenter. Det är enkelt att ange ett ord i sökfältet och sökfilter på ena sidan hjälper till att filtrera sökningen.  

Starta era hjälpinsatser
 

2. Resurscenter

Over the years, Lions have produced so many great resources like guides, presentations, media and much more. To help members find what they need with ease, our new website features a powerful search and discover tool called the Resource Center. It’s as simple as typing a keyword into the search bar, and content filters in the sidebar will help you narrow your search.  

Upptäcka resurser
 

3. Hitta en klubb 

Med mer än 48 000 klubbar runtom i världen når medlemmarnas hjälpinsatser ut till samhällen både när och fjärran. Den nya webbplatsen gör det möjligt för potentiella medlemmar, och befintliga medlemmar, att finna varje klubb genom att söka efter en ort eller ett nyckelord. Den förbättrade funktionen Hitta en klubb är även helt integrerad med MyLion™, så att klubbar som använder appen MyLion™ kan visa klubbens information, bilder och kommande projekt för potentiella medlemmar. 

Hitta en klubb
 

4. Berörande berättelser

Lions finns vid frontlinjen när det gäller hjälpinsatser i oräkneliga samhällen runtom i världen. Det är dags att dessa berättelser får en större plattform än någonsin och att de delas med världen. En av de viktigaste sakerna med den nya webbplatsen är exakt detta - att föra fram Lions berättelser på ett fint sätt och i flera olika medier, såsom bloggar, bilder och videor. Att dela med sig av dessa berättelser om hjälpinsatser kommer inte endast att visa potentiella medlemmar vad Lions är, utan kommer även att inspirera befintliga medlemmar och känna stolthet över det våra nära 1,5 miljoner medlemmar gör varje dag.  

Läs berättelser
 

5. Enkla donationer

Lions Clubs International Foundation stärker medlemmarnas hjälpinsatser genom anslag till humanitära projekt runtom i världen. För att finansiera dessa projekt som hjälper så många människor i nöd varje år behövs donationer från både medlemmar och allmänheten. För att kunna donera på ett enkelt sätt har processen strömlinjeformats. Vi har lagt till knappen ”Donera” högst upp på varje sida, så att alla besökare på webbplatsen känner till möjligheten att donera, för att stödja våra livsavgörande hjälpinsatser.     

Gör en donation
 

Det har aldrig funnits en bättre tid att vara medlem i Lions än nu

Även om vår webbplats är ny är Lions konkreta hjälpinsatser i världen lika viktiga som tidigare. Målet med den nya webbplatsen är enkelt: Att tillhandahålla en utmärkt upplevelse för er, våra medlemmar — en upplevelse som är både användbar och enastående samtidigt som vi delar med oss till världen om vad Lions är, vad vi gör och hur man blir medlem.