Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Tips om sociala medier: Dela med dig av personliga berättelser för att öka kännedom

Tips om sociala medier: Dela med dig av personliga berättelser för att öka kännedom

Jacqui MacKenzie februari 05, 2019

Medlemmarna i Lions Club Dar es Salaam Tanzanites beslutade att det var dags att sprida sin historia. I denna stad i Tanzania, där de flesta känner varandra, finns det fortfarande ett socialt stigma att tala om olika sjukdomar som diabetes.

Lion Attar Kaur Saini…delade med sig av sin berättelse i sociala medier för att minska stigmat om diabetes i sitt samhälle.

Men medlemmarna i Dar es Salaam Lions Club känner till de tidiga varningssignalerna och att agera på dem - besöka en läkare, få en diagnos - kan innebära stora hälsofördelar. Så de bestämde sig att berätta om sig själva i sociala medier, för att därmed försöka informera om diabetes och minska stigmat om sjukdomen.

Riktiga människor, riktiga berättelser i sociala medier

Lion Attar Kaur Saini delade med sig av sin berättelse som en del i en serie som klubben kallar ”Riktiga människor, riktiga berättelser. Attar var gravid, barnets nedkomst beräknades till december 2018 och hon upplevde en lugn graviditet till vecka 28. ”Jag började känna mig mycket trött”, skriver hon i sitt inlägg. ”Jag gick på toaletten ofta, kände mig törstig och kallsvettades.” Hon var orolig och nämnde detta för sin läkare. Testerna visade att hon hade graviditetsdiabetes.

”Naturligtvis var min första tanke att detta även skulle drabba mitt barn”, skrev Attar. Hennes läkare förklarade att detta inte var ovanligt, särskilt bland kvinnor där diabetes ligger i släkten, men att det fanns saker hon kunde göra för att hälla både sig själv och sitt barn friska. Om sjukdomen inte hanteras kan det skapa hälsoeffekter på barnet och bidra till en svår förlossning.

Attar var noga med sin mathållning och började ta medicin för att håll blodsockret på rätt nivå. ”Jag ber alla kvinnor som ska bli mammor att vara vaksamma”, skriver hon.

Börjar se resultaten

Klubbens charterpresident och GST-koordinator, Bhavika Sajan, hoppas att genom att använda sociala medier för att sprida personliga berättelser om dem som har drabbats av diabetes kan människor i samhället inte endast bli mer utbildade om tidiga varningssignaler och symptom, utan kommer även vara mer villiga att tala om det med sina läkare.

”Människor tar fortfarande för lätt på diabetes”, säger hon. ”Emellertid är vi överväldigade över det gensvar vi har fått. Våra inlägg uppskattas verkligen.” Attars inlägg hade även en video som mer än 1 000 personer har tittat på. 

Attar födde en frisk liten pojke den 26 november 2018.

Kom igång: Hur du berättar din berättelse

Här följer några tips om att dela med sig av personliga berättelser på klubbens Facebooksida.

  • Var uthållig. Fundera på en serie med information på samma sätt som Dar es Salaam Lions Club ”Verkliga människor, verkliga berättelser.” Fokusera på en global fråga eller lägg upp inlägg från medlemmar som berättar om vad det innebär att vara medlem i Lions. Gör inlägg på samma dag varje vecka.
  • Var äkta. I sociala medier kämpar varumärken och organisationer om att synas, medan användarna söker efter äkthet. Lägg upp personliga berättelser i första person eller inkludera citat, vilket gör det möjligt för medlemmar och andra intresserade att berätta sina egna berättelser med sin egen röst.
  • Var synlig. Inkludera en högupplöst bild av eller video om den som berättar. Glöm inte att tagga honom/henne i inlägget.
  • Var respektfull. Alla vill inte att deras berättelser ska vara synliga för allmänheten. Innan du lägger upp någon annans berättelse och bild i sociala medier måste du fråga om tillåtelse. Inhämta skriftligt tillstånd från föräldrar eller vårdnadshavare innan du lägger upp berättelser och bilder av barn. 

För fler tips om sociala medier går du med i Lions SMiLE på Facebook.

Jacquelyn MacKenzie är chef för sociala medier och grupper vid Lions Clubs International.