Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Fem tips att genomföra säkra hjälpinsatser i ditt samhälle

Fem tips att genomföra säkra hjälpinsatser i ditt samhälle

Lions Clubs International mars 31, 2020

Den pågående coronaviruspandemin (COVID-19) kan förändra det sätt på vilket vi lever, men den har inte förändrat vilka vi är. Vi är medlemmar i Lions och ”Vi hjälper". Men under denna globala hälsokris är det viktigt att hålla dig själv och din familj frisk och trygg. Lions medlemmar runtom i världen har funnit nya och kreativa sätt att göra båda.

Din klubb kanske redan har tagit fram en strategi för att på ett tryggt sätt hjälpa till det lokala samhället i kampen mot COVID-19, men om du söker efter nya sätt att genomföra hjälpinsatser kan du överväga dessa fem tips om säkra hjälpinsatser som medlemmar runtom i världen har börjat använda.

Håll kontakten
Att hålla ett socialt avstånd innebär inte social isolering. Håll fortlöpande kontakt med familj, vänner, grannar och andra lionmedlemmar via telefon, e-post eller annat lämpligt sätt, för att höra efter hur de mår. Det finns även många människor i samhället, till exempel de äldre, som inte har lika stora möjligheter att kommunicera med familj och vänner. Fundera över att ordna en telefonkedja, för att nå ut till och prata med människor som skulle ha glädje av att tala med någon som bryr sig om och som är vänlig.

Lions säkra hjälpinsatser i Hafnarfjordur, Island
Asbjorn Lions Club donerade läsplattor och hörlurar till ett äldreboende, vilket har gjort att de äldre har kunnat hålla kontakt med sina barnbarn. Vi gör alla gemensamma insatser, så dina vänliga ord kommer ge stor trygghet under denna svåra tid.

Använd sociala medier
Det finns ett skäl till att sociala medier har blivit en så viktig del i det sätt vi kommunicerar. Det är för att det är så effektivt. Sprid hopp genom att dela berättelser om hur din klubb hjälper till i samhället under denna kris. Genom att lägga upp information, uppdateringar och tips kan du inleda en konversation på nätet och förändra klubbens sociala nätverk till ett kommunikationsnav i samhället.

Lions säkra hjälpinsatser i Sandwell, England
Sandwell Lions Club underhåller barn och ger lite avkoppling till stressade föräldrar tack vare deras daglig sagostund på Facebook. Lions medlemmar har så mycket att erbjuda och sociala medier kan hjälpa dem att börja använda sina många talanger.

Bekämpa hungersnöd
Det är viktigt att vi gör vad vi kan för att tillgodose behov i samhället. Att bekämpa hungersnöd är ett utmärkt sätt att tillhandahålla trygghet för dem som lever i nöd, utan att du behöver lämna ditt hem. Som Lion John O’Brien i Channahon Lions Club sade: ”Hungersnöden känner inte till att den borde vara i karantän.” Din klubb kan stödja den lokala matbanken eller ett boende för hemlösa, genom att samla in pengar eller att beställa ett omsorgspaket innehållande till exempel toalettpapper, tandkräm och kläder.

Lions säkra hjälpinsatser i Channahon, Illinois, USA
Channahon Lions Club stödjer den lokala matbanken, för att säkerställa att människor i samhället kan få tillgång till det de behöver. När du säkerställer att dina grannar har det de behöver i hemmet hjälper du till att begränsa deras utsatthet och att vi kan klara av detta tillsammans.

Ge trygghetens gåva
När du deltar i hjälpinsatser under denna kris är din personliga säkerhet det allra viktigaste att komma ihåg. På grund av brist på städmaterial och personlig skyddsutrustning, såsom ansiktsmasker och handskar, blir detta en ännu större utmaning. Några medlemmar har gått samman och tillverkat ansiktsmasker och har på ett generöst sätt delat med sig av städmaterial, men det är fortfarande lika viktigt att du tar hand om dig själv.

Lions säkra hjälpinsatser i Johannesburg, Sydafrika
Kensington Lions Club har varit särskilt intresserade av att hjälpa dem som har angelägna arbetsuppgifter utomhus. De har paketerat och distribuerat antibakteriell tvål, för att hjälpa dessa arbetare att vara virusfria och friska. Kom ihåg att delta i hjälpinsatser på ett säkert sätt. Även du är en del av det samhälle du hjälper.

Finn en samarbetspartner
Ditt samhälle är fullt av erfarna människor och organisationer som gör allt vad de kan för att hjälpa till och många av dem behöver hjälp. Oavsett om det är att svara i telefon eller att översätta viktig samhällsinformation har du och din klubb de färdigheter som behövs, för att stärka ditt lokala samhälle i insatserna mot COVID-19, utan att ens lämna ditt eget hem.

Lions säkra hjälpinsatser i Nova Scotia, Kanada
Bridgewater Area Lions Club har startat ett samarbete med handelskammaren, företagsledare och särskilda insatsgrupper mot COVID-19, för att finna och hjälpa dem som befinner sig i nöd i samhället. De relationer ni bildar kan hjälpa till att fortsätta förbättra framtiden för din hemort.

I en tid när människor förlitar sig på att Lions gör mer än någonsin förlitar vi oss på dig att du vidtar alla försiktighetsåtgärder, för att genomföra säkra hjälpinsatser. Det är det enda sättet vi kan klara av detta tillsammans.

Berätta för oss hur du deltar i säkra hjälpinsatser. Lägg upp dina berättelser i sociala medier och använd hashtaggen #WeServe, för att inspirera andra medlemmar runtom i världen att göra vad de kan för att hjälpa sina respektive hemorter. För vi gör alla dessa insatser tillsammans.