Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Vi är redo att återuppbygga Japan

Vi är redo att återuppbygga Japan

oktober 15, 2019

Bästa Lions.

Under helgen drog Typhoon Hagibis in över Japan och orsakade katastrofala översvämningar och massiva jordskred, vilket resulterade i hundratusentals strömavbrott och miljoner hemlösa människor. När en humanitär kris av denna storlek slår till är Lions redo att hjälpa.

Lions Clubs International Foundation (LCIF) samarbetar med Lions medlemmar, för att tillhandahålla omedelbar hjälp till familjer som kämpar med att återgå till ett normalt liv efter denna förödande tyfon.

Du kan hjälpa dem. Din generösa donation till LCIF kommer göra det möjligt för oss att hjälpa till efter tyfonen Hagibis och varhelst i världen vår hjälp behövs.

Jag vill hjälpa.

Tillsammans kan vi återuppbygga när katastrofer har slagit till.

Med vänlig lionhälsning,

Dr. Jung-Yul Choi
Internationell president

Gudrun Yngvadottir
LCIF:s ordförande