Hjälp dem runtom i världen som behöver hjälp med att finna trygghet och säkerhet, genom att
donera till LCIF:s fond för flyktingar och tvångsförflyttade personer. Se hur vi stödjer Ukraina.

Hem The Lions Blog Bokstund med Sandwell Lions

Bokstund med Sandwell Lions

Erin Kasdin 29.04.2020

Sandwell Lions i Storbritannien har åtagit sig att ge alla trötta mammor och pappor i världen en paus genom en daglig bokstund.

Nicholas läser om tre små ugglor som väntar på att deras mamma ska komma hem.

I en av videorna har 14-åriga Jacob på sig en tröja med en superhjälte när han framför kameran läser boken ”A squash and a Squeeze", av Julia Donaldson och Axel Scheffler. I en annan läser 16-åriga Nicholas om tre små ugglor som väntar på att deras mamma ska komma hem.

Chartermedlemmen Melissa Murphy, som också ansvarar för distriktets sociala medier, fick idén när beslutet togs att stänga alla skolor för en längre period. ”Jag är lärarvikarie och plötsligt hade jag ingenting att göra," säger Murphy. ”Flera av våra medlemmar är lärare eller lärarassistenter, så jag visste att det var en idé som skulle tilltala dem."

Boy holding books

Murphy, hennes son Jacob, och Nicholas, son till en annan medlem, är bara några av läsarna. Eftersom biblioteken är stängda väljer de sina favoritböcker hemifrån och filmar sig själva när de läser. Murphy uppskattar att de hittills har läst för 12 000 människor.

Projektet är naturligt för klubben eftersom den består av många familjer och lärare. De träffas i det lokala biblioteket och ansvarig bibliotekarie är medlem i klubben. ”Vår klubb har alltid varit fokuserad på familjer. Mina egna barn föddes efter att jag blev medlem i Lions”, säger Murphy. Det är viktigt för klubben att hålla familjevänliga möten och aktiviteter och det har lockat människor från många olika åldersgrupper och bakgrunder, säger hon.

De använder bibliotekets utrymme för att genomföra många av sina aktiviteter, till exempel en julgransfestival, en färgfestival baserad på den indiska vårfestivalen, Holi, och bingokvällar med mera. De hjälper även biblioteket genom frivillig arbetskraft för en frukostklubb och gratis konst- och hantverkskurser under semestern.

Woman holding books

Enligt Murphy finns det något magiskt i berättelser. ”De hjälper oss att skapa kontakt i några minuter och vi glömmer bort att oroa oss över vad som händer i världen just nu,” säger hon. 

”Jag tror att påbuden att stanna hemma kan skada barns och vuxnas mentala hälsa,” säger Murphy. ”Så allt som Lions kan göra för att hålla kontakt med andra via olika kanaler, och föreslå idéer om att ta hand om sig själv, kommer att vara till hjälp."

Den här berättelsen kommer till dig från personalen som skriver LION Magazine. Besök lionmagazine.org för fler fantastiska berättelser.


Erin Kasdin är senior redaktör för tidningen LION.