Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog #WhyLeo - leomedlemmar berättar i Leos videotävling 2019

#WhyLeo - leomedlemmar berättar i Leos videotävling 2019

Melissa Nadeau januari 27, 2020

En gång per år ger vi leomedlemmar möjlighet att visa den påverkan de har i samhället genom den internationella videotävlingen för leomedlemmar. I år vill vi fria vad det betyder att vara en Leo, så vi bad leomedlemmarna att visa oss genom temat #WhyLeo. Vi är oerhört imponerade av videobidragens kvalitet och kreativitet och hur dessa unga människors passion över att vara leomedlemmar visade sig i gemenskap och hjälpinsatser.

Image_Leo_video_2

Av 59 bidrag från leoklubbar i 22 länder är det en glädje för oss att presentera den vinnande klubben, Leo Club El Kantaoui, från Tunisien. Deras video kommer att visas vid globala leo- och lionevenemang samt den 103:e internationella kongressen i Singapore. De kommer också att erhålla USD 1 000 att använda till klubbens framtida projekt.

När vi frågade vad som inspirerade dem att göra videon svarade Hamdi Chemkhi, vice klubbpresident i Leo Club El Kantaoui, att de ville sätta klubbens prägel på världen och visa människor vad leomedlemmar kan åstadkomma. De inspirerades av deras kraft som tonåringar att föregå med gott exempel och såg att de kunde uppmuntra människor att hjälpa dem i nöd. Klubbens medlemmar planerar att använda prispengarna till deras serviceprojekt som inkluderar att donera kläder och skor till lokala härbärgen och tillhandahålla måltider till hemlösa under Ramadan. 

Image_Leo_video3

Titta på deras inspirerande video

Vi vill också gratulera våra andra och tredje pristagare, Leo Club Tucunduva från Brasilien och Leo Club Willemstad från Curacao. Titta på de 10 bästa videorna på Lions YouTube-sida.

Image_Leo_video

Att sponsra en leoklubb är en utmärkt möjlighet att vara mentor för och stärka unga ledare samt uppmuntra till ett engagemang för hjälpinsatser. Genom dessa berikande relationer kan klubben få ny energi och inspirera sina medlemmar, och samtidigt kanske öka samhällets kännedom om klubben och locka potentiella nya medlemmar, såsom unga yrkesverksamma, elever, föräldrar och familjer.

Överväg att starta en leoklubb idag!


Melissa Nadeau arbetar med ungdomsprogram vid Lions Clubs Internationals huvudkontor och är klubbpresident 2019–2020 i Lions Club Chicago Windy City.