Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Engagerad i en lösning

Engagerad i en lösning

Joan Cary december 07, 2019

Nära en av nio människor runtom i världen lider av kronisk undernäring.

Lions strävar efter att förändra detta, genom att förbättra matsäkerhet samt tillgång till hälsosamma matalternativ i samhället.

”Vi vill säkerställa att det inte någon dag finns barn som går till sängs hungriga och inte någon dag när barn går till skolan utan något i magen”, säger tidigare distriktsguvernör Ruth Chua, president i Manila Amity Lions Club i Filippinerna.

Med vetskapen att en enda måltid skulle göra bestående skillnad i barnens liv erbjuder medlemmarna i Manila Amity ett litet incitament till barn som ökar i vikt. Med hjälp av ett anslag från LCIF har medlemmarna hjälpt dessa barn att växa sig starkare, undvika sjukdomar och infektioner samt att gå i skolan regelbundet.

Manila Amity Lions Club feeding project

Medlemmarna i Manila Amity inspirerade medlemmarna i Tacloban City, vilka utökade matprojektet till en skola i Tacloban City. År 2013 ödelade supertyfonen Yolanda området och många barn drabbades av att familjerna inte hade någon inkomst då deras fiskande föräldrar tvingades flytta. Ruth Chua hoppas att kunna hjälpa dessa föräldrar att återuppbygga sina liv.

”Vi kan inte ge mat till deras barn i all framtid. Vi vill att deras föräldrar också ska kunna göra sin del”, säger Chua, ”men just nu vill vi rädda barnen.”

Denna typ av insats genomförs i hela världen.

I Indien tillhandahåller Lions gratis lunch till 19 000 barn runtom i landet varje dag. I distrikt 321-A2 distribuerades spannmål till ett värde av USD 10 400 till människor i nöd. Det kostar endast USD 1 att tillhandahålla mat till tre personer.

I östra Afrika samarbetar Lions i Kenya i distrikt 411-A med Lions i Sverige, för att tillhandahålla förnödenheter till svältoffer. I Libanon drev Lions medlemmar en restaurang som tillhandahöll mat till tusentals människor. I Australien har projektet i distrikt 201-V5 om hungersnöd samlat Lions medlemmar och allmänheten där de gör i ordning matkorgar till människor i nöd.

I delstaten Illinois i USA stödjer Lions den ideella organisationen Mat till våra svältande barn som producerar näringsriktiga måltider speciellt utformade för undernärda barn i de allra fattigaste delarna av världen.

Varje samhälle har sitt unika sätt att bidra.

”Vem vet? Ett av de barn som Lions hjälper kan bli den framtida ledaren i detta land”, säger Ruth Chua. ”Om vi kan tillhandahålla bättre hälsa och bättre utbildning kan de befria sig från den fattigdom de befinner sig i nu. De kan få ett bättre liv.”


Planera ett projekt om hungersnöd i din klubb, så att ni kan leverera hopp och glädje till dem i samhället som behöver er hjälp allra mest. Välj den vägledning för planering av serviceprojekt som är bäst för klubben och finn alla resurser på webbplatsen som ni behöver för att komma igång.


Joan Cary är biträdande redaktör för tidningen LION.