Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem Delta i helgen för unga Lions i Kanada 2020

Delta i helgen för unga Lions i Kanada 2020

Leo-Lion Kyle Boutilier februari 04, 2020

En av de främsta anledningarna till att jag gillar att vara medlem i Lions är att jag är tillhör ett stort nätverk av medlemmar över hela världen. Min första internationella kongress i juni 2017 var en av de mest minnesvärda upplevelserna i mitt liv och en upplevelse som stärkte min koppling till Lions varumärke.

En av de främsta anledningarna till att jag gillar att vara medlem i Lions är att jag är tillhör ett stort nätverk av medlemmar över hela världen.

Direkt efter studenten åkte jag till Chicago för att delta i Lions 100:e kongress. Där träffade jag Lions och Leos från hela världen, jag fick möjligheten att leda ett seminarium och fick en större förståelse för hur stor Lions organisation är.

Inspirerad att lägga om vår kurs
Ett år senare utsågs jag och Eleonora Fresia till de första Leo-Lion kontaktpersonerna i den internationella styrelsen. Detta fick mig återvända till mitt konstitutionella område för att försöka hjälpa till att vända den negativa medlemstrenden. Jag upptäckte att en av de främsta anledningarna till denna trend var en svag medlemsretention. Det  motiverade mig att starta ett evenemang för unga Lions och Leos från hela Kanada. Efter att ha rekryterat min rumskompis, Lion Nikhil Patil och några medlemmar från min klubb (West London), organiserade vi den första helgen för unga Lions i Kanada.

Image_Leo_Lion_1

Månader av förberedelser kulminerade i en spännande helg med seminarier, hjälpinsatser och gemenskap. Helgen började på fredagskvällen med en kort öppningsceremoni och kvällen avslutades med att spela spel och sjunga karaoke. Nästa dag deltog deltagarna i ett seminarium som hölls av Steve Lee, en klimataktivist. Detta följdes av ett annat seminarium om ledarskap, som levererades av Carry Green, panelmedlem i Leos rådgivande kommitté, för konstitutionella område I.

På eftermiddagen besökte vi Ingersoll Lions Club och tillverkade filtar till Ronald McDonald House. På kvällen hölls en fokusgrupp under ledning av Roxanne Stec som arbetar med unga Lions vid Lions Clubs Internationals. Vi samlade in värdefull återkoppling från de närvarande.

Image_Leo_Lion_2

Att dela erfarenheter är det bästa
Vårt mest populära evenemang var på lördag kväll där medlemmar från distrikt A-15 berättade om sina karriärer och erfarenheter inom Lions. Deltagarna roterade bord var femte till sjunde minut så att alla fick möjlighet att prata med medlemmarna. Detta evenemang exemplifierade vad hjälpinsatser och ledarskap mellan generationer handlar om - en möjlighet att prata med varandra och dela idéer.

Image_Leo_Lion_4

Slutligen, på söndagen, stod vi värd för ett seminarium om medlemskap och ledarskapsmöjligheter för ungdomar i Lions. Internationella direktorn Tom Gordon kom förbi för att leda oss i vår avslutningsceremoni och äta lunch med oss innan alla åkte hem.

Image_Leo_Lion_5

Evenemanget var oerhört framgångsrikt. Över 33 unga Lions och Leos från hela Kanada kom till den första helgen för unga Lions i Woodstock, Ontario. Jag vill tacka Lions, Leos och Lions Clubs Internationals personal som hjälpte till att göra detta evenemang möjligt. Särskilt tack till Lion Nikhil Patil som var evenemangets ordförande, DG Elect George Corrin och Lion Barbara Corrin för deras outtröttliga insatser, och PR-ordförande Jim Keron för allt hans stöd.

Delta i evenemanget 2020
Planeringskommittén ser framemot att välkomna nya och återvändande Leos och unga Lions till helgen för unga Lions den 20–22 mars, 2020, i Newmarket, Ontario.

Detta en händelse du inte vill missa, du kommer få möjlighet att prata med olika paneldeltagare, lyssna på inspirerande huvudtalare, hjälpa till att genomföra ett serviceprojekt och bygga upp ett nätverk av Leos och unga Lions.

För mer information om evenemanget i Kanada besöker du vår webbplats www.canadianyounglionsretreat.ca eller hittar oss på Facebook och Instagram. Jag uppmuntrar andra unga Lions runt om i världen att överväga att stå värd för ett eget evenemang och se hur det kommer att förändra era klubbar.


Leo-Lion Kyle Boutilier var en av de första Leo-Lion kontaktpersonerna i Lions Clubs Internationals internationella styrelse 2018-2019.