Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Allt du behöver, lätt att nå

Allt du behöver, lätt att nå

november 09, 2018

Lär känna vårt helt nya Resurscenter

Lions hjälper. Det har Lions medlemmar gjort i mer än 100 år och detta på ett utomordentligt sätt. De många decennierna med att hjälpa andra har resulterat i hundratusentals genomförda projekt. De har även skapat tusentals dokument, videor, presentationer och mycket mer användbart material utformat att öka Lions hjälpinsatser. 

För att hjälpa medlemmarna att hitta de verktyg de behöver har vi skapat ett kraftfullt resurscenter. Detta är platsen där medlemmarna kan göra en enkel sökning och förfina resultatet genom att använda filter. 
 

Tre sätt att söka efter resurser

1. Använd sökrutan till att finna resurser du är bekant med

Sökrutan kan ta hand om nästan alla sökord du vill använda. Skriv helt enkelt in ett sökord eller titeln på en resurs, så händer det saker! Om inget resultat visas provar du ett annat sökord. 


2. Använd filter för att upptäcka resurser 

Smarta filer har lagts till på den ena sidan i vårt resurscenter, för att hjälpa dig att snabbt förfina din sökning. För att använda dem frågar du dig själv: Inom vilket område finns det jag söker? Handlar det om GAT, serviceaktiviteter eller ledarskap? Med dessa filter kan du söka baserat på vem som ska använda resursen (distriktsguvernör, klubbpresident etc.), fråga (diabetes, syn, miljö etc.) och typ (broschyr, presentation, video, logotyp etc.).


3. Kombinera sökning och filter

Du kan även använda en kombination av sökning och filter. Börja med att ange ett brett sökord och därefter använder du filtren på vänster sida, för att förfina din sökning. Detta är ett kraftfullt och enkelt sätt att finna allt det du söker och kanske även upptäcka resurser du inte ens visste fanns. 

Utforska en värld av resurser 

Vårt resurscenter har utformats för att på ett enkelt sätt kunna navigera i en hel värld av Lions resurser. Vi uppmuntrar dig att besöka det och utforska det. Öva på att söka efter och finna dokument. De flesta kan laddas ner direkt. Om du har frågor om hur man använder det kan du kontakta oss via telefon 630-468-7000.

Besök resurscentret nu!