Hjälp dem runtom i världen som behöver hjälp med att finna trygghet och säkerhet, genom att
donera till LCIF:s fond för flyktingar och tvångsförflyttade personer. Se hur vi stödjer Ukraina.

Hem The Lions Blog Tre sätt att göra klubbens Facebooksida den bästa någonsin!

Tre sätt att göra klubbens Facebooksida den bästa någonsin!

Lion Richard Stevenson 04.01.2019

Under 2014 var marknadsföringsutmaningen för min 70-åriga klubb, South Tucson Lions Club, att bygga upp en ny image. Vi ville inte längre vara ”den bäst bevarade hemligheten”, utan bli något som det talades om på orten. Vi ville verkligen skapa god kontakt med det lokala samhället och låta dem få veta mer om allt det goda vi gör samt hur de skulle kunna vara med på vår resa.

Vi startade en Facebooksida och började lägga upp information om klubbens aktiviteter och viktiga projekt, till exempel musik för ungdomar och syn för barn.

När vi nu skriver 2019 har sidan 7 400 följare, bland annat lokala orkestrar och skolor, skolstyrelser, sjuksköterskor samt andra personer och organisationer i det lokala samhället vars mål ligger i linje med våra. Vårt varumärke är nu väl etablerat i samhället, vilket har hjälpt oss att genomföra synundersökningar för mer än 80 000 barn under de tre senaste åren. Vi har även startat en helt ny cyberklubb och tagit in 21 nya medlemmar under året.

Hur gjorde vi det? Hur hjälpte Facebook?

Du kan öka klubbens avtryck på Facebook med tre enkla steg. Kom bara ihåg att det kan vara enkelt, men det krävs även hängivenhet.

Steg 1: Gör den tilltalande.

 • Välj en tilltalande bild och Lions logotyp i lämplig storlek och placera dem på profilsidan.
 • För klubbmedlemmar som använder sina egna personliga profiler för att främja Lions aktiviteter bör det säkerställas att deras profiler också är tilltalande och inte kontroversiella.
 • Använd varumärket överallt! När du tar bilder bör du se till att det som händer på bilden kan sammankopplas med klubben, till exempel att medlemmarna bär Lions kläder, att det finns skyltar med Lions logotyp etc.

Over 30,000 children vision screened this year

Steg 2: Regelbundet producera innehåll av hög kvalitet.

 • Visa glädjen bland de människor som deltar i klubbens aktiviteter och evenemang.
 • Välj en välkomponerad bild att lägga upp istället för många bilder av sämre kvalitet.
 • Man kan aldrig ha för många söta barn på en bild, men fråga alltid om tillstånd innan du tar bilder av barn!
 • I varje inlägg bör det finnas en kort beskrivning med ”vem, vad, var, när och varför.” Berätta om varför det lokala samhället är bättre tack vare din klubb.

Steg 3: Locka följare, genom att vara aktiv i sociala nätverk.

 • Bjud in dem som gillar era inlägg att ”gilla” klubbens sida. Om du är administratör av sidan kan du se vilka som redan gillar sidan och erbjuda dem som inte gör det att göra det.
 • Erbjud dina personliga vänner på Facebook att ”gilla” sidan, uppmuntra klubbens medlemmar att ”gilla” sidan och uppmuntra medlemmarna att erbjuda deras vänner att ”gilla” sidan.
 • Fråga människor på bilderna om du kan ”tagga” dem, för att skapa mer uppmärksamhet. De har också följare, så när de taggas kan deras följare också se klubbens sida.
 • Skapa kontakt med klubbens samarbetspartner på Facebook samt samordna inlägg och evenemang. Till exempel att klubben genomför synundersökningar i lokala skolor. Klubben samarbetar med lokala rektorsområden och med Facebookadministratörer i skolor, för att lägga upp information om kommande synundersökningar, hur vi gör det, information från skolsköterskor samt hur man kan få gratis synundersökning och glasögon från Lions.

Vi hjälper. Med Facebook kan du se till att det lokala samhället känner till det!

Gå med i Lions SMiLE Facebookgrupp för fler diskussioner om att stärka klubben och dess hjälpinsatser via sociala medier.


Lion Richard Stevenson är president i South Tucson Cyber Lions Club, medlem i teamet Lions SMiLE och pensionerad finanschef. Han blev medlem i Lions 2013 och startade South Tucson Lions Facebooksida under 2014. Lion Richard startade även South Tucson Cyber Branch Lions Club som en särskild klubbfilial, för att genomföra synundersökningar och rekrytera ej traditionella medlemmar till Lions. I dag har klubben 23 medlemmar, 87 % är kvinnor och de flesta arbetar inom skolhälsovården. Facebook var oerhört viktigt i insatserna att rekrytera dessa nya medlemmar. Han driver Globala Lions Facebookgrupp, vilken är en grupp med 2 000 medlemmar som diskuterar olika sätt att stärka klubbarna och deras hjälpinsatser.