Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem The Lions Blog Grattis till finalisterna i initiativet Nya röster!

Grattis till finalisterna i initiativet Nya röster!

Karmeisha Boyd februari 11, 2019

Initiativet Nya röster firar kvinnors utomordentliga prestationer och insatser inom Lions Clubs International. Vi önskar uppmärksamma följande fyra kvinnor för deras betydande prestationer inom områdena hjälpinsatser, tillväxt, ledarskap och marknadsföring.

När ni firar dessa fyra finalister, överväg er viktiga roll i att stödja och stärka kvinnor inom Lions. Tillsammans gör vi mycket för att göra världen till en bättre plats. Tillsammans inspirerar våra röster människor överallt. 

Tillåt mig presentera era nya röster!
 Lion Maria José Rodrigues Pinto - New Voices Finalist

Hjälpinsatser
Maria José Rodrigues Pinto

KO 3 FOLAC, distrikt LA-3
Maceio Panalto da Jacutinga Lions Club
Maceió, Brasilien
Medlem sedan 2011

“Min resa i Lions har varit full av underbara upplevelser och framgångar, men mest av allt, drömmar som har gått i uppfyllelse.

Lion Maria exemplifierar de osjälviska hjälpinsatser och den orubbliga vänlighet som vi ser hos Lions över hela världen. Berörd av de många behoven i hennes samhälle och stärkt av vår uppgift att göra världen till en bättre plats för alla består hennes resa i hjälpinsatser av framsteg, självförtroende och vision.

När hon såg behovet av diabetesutbildning i hennes hemstad och bland lokalbefolkningen i hennes land tog hon inte bara ett kliv utanför sin trygghetszon, utan ett stort språng. Hon skrev boken, Alimente-se Bem para Viver Bem (Ät bra, må bra), vilken illustrerar fördelarna med en hälsosam livsstil, särskilt för barn som lever med diabetes.  Det är en ovärderlig resurs för samhället och är en del av Lion Marias pågående initiativ för diabetesutbildning.

Hennes entusiasm har inspirerat många i hennes närhet att hjälpa till. En kyrkgrupp som hon var med och startade är snabba på att hjälpa till, utöver hennes egen klubb. Lion Maria har startat ett flertal utbildningsprogram. Över 200 deltagare har redan anmält sig till ett initiativ för att förebygga att för mycket insulin av misstag ges till diabetiker.

Lion Maria hoppas starta en specialklubb för diabetiker som kan fortsätta utbilda och utveckla program för att stödja samhället. Hennes vision inkluderar ett center som kan tillhandahålla allmän hjälp i hennes distrikt.

Hennes röst talar för dem som behöver vår hjälp.
 Lion Mi Yang - New Voices Finalist

Medlemskap
Mi Yang

KO 5 OSEAL, distrikt 356-C
Jeonju Dong Haeng Lions Club
Jeonju, Korea
Medlem sedan 2007

”Efter jag gick med i Lions fick jag mer hjälp än någonsin med de utmaningar jag stod inför. Upplevelsen förbättrade mitt liv och livet för dem som jag fick möjlighet att hjälpa. Jag vill berätta det för alla.”

Lion Mi uppvisar den bestående vänskap och uppmuntran som finns i  Lions klubbar runt om i hela världen. Med kraft från sina personliga erfarenheter och efter att med egna ögon har fått se Lions insatser och påverkan inspirerar hon nu sitt eget samhälle för att skapa en värld som definieras av vänlighet och samarbete.

Visionen om en värld där människors liv förbättras dramatiskt av andras insatser kanske kan tyckas vara önsketänkande. Men när Lion Mi berättar sin berättelse blir denna dagdröm verklighet. Att ta hand om en autistisk son med funktionsnedsättning kräver kontinuerligt stöd, ett stort hjärta och en enorm styrka. Under det att hon tog hand om sin son började hon förstå kraften i vänlighet utan kompromisser, vilket ledde henne till Lions.  Hon började engagera sig och upptäckte att hon, trots att hon hjälpte andra, fick mer hjälp än någonsin tidigare.

Hennes kraft och uppmuntran har inspirerat många andra att påbörja sin egen resa med Lions. Bara fyra månader efter att klubben hade chartras fick hon antalet medlemmar att växa från 84 chartermedlemmar till 200 Lions vilket gjorde klubben till den största i hennes distrikt. Med så många människor att göra insatser i samhället har de gjort en otrolig skillnad för sina grannar och fortsätter att inspirera andra att hjälpa till. 

Hennes röst är en tröst för människor som behöver hopp.
 Lion Zeynep Kocasinan - New Voices Finalist

Ledarskap
Zeynep Kocasinan

KO 4 Europa, distrikt 118-R
Fethiye Mugla Lions Club
Muğla, Turkiet
Medlem sedan 2007

”Mitt fokus är en värld i fred — där kvinnor kan leda och tala utan rädsla. Som Lions visar vi vägen till en bättre värld för alla.” 

Lion Zeynep uppvisar det innovativa ledarskap och globala perspektiv som dagligen hjälper Lions övervinna hinder. Inspirerad av prestationer och obegränsad potential av många som arbetar tillsammans utmanar hon Lions i sitt distrikt att nå bortom horisonten och tillhandahålla fantastiska hjälpinsatser i sina samhällen.

Lion Zeynep har tagit sig an vår uppgift att hjälpa och brinner för att stärka kvinnor i sitt samhälle och skapa miljömedvetenhet i regionen. Hennes fokus på kvinnofrågor har lett henne att organisera flera ambitiösa program inklusive ett distriktsomfattande symposium och ett prisbelönt projekt som kallas ”Kommunikation utan våld - kommunikation för fred.”  Båda projekten fokuserar på att stoppa våld mot kvinnor och stärka dem genom information om deras rättigheter. Hennes vision har skapat många möjligheter för kvinnor, särskilt för mammor till barn med funktionsnedsättning.

Hennes initiativ som lionmedlem, i ideella organisationer och professionellt, har gjort henne till ett föredöme för så många unga män och kvinnor i hennes samhälle och runt om i distriktet. Hennes inflytande har stärkt många kvinnor runtom i Turkiet att göra sina röster om miljöfrågor hörda. Och hennes fokus på fred och internationella relationer visar världen vad Lions kan åstadkomma. 

Hennes röst vägleder dem som delar vår vision.
 Lion Shyana Jayalath - New Voices Finalist

Marknadsföring
Shyana Jayalath

KO 6 ISAAME, distrikt 306-A1
Colombo Host Lions Club
Ratmalana, Sri Lanka
Medlem sedan 2005

”Jag inspireras av styrkan, uthålligheten och generositeten hos människor!”

Lion Shyana främjar Lions arbete för att försvara samhällen mot orättvisor. Motiverad av de outtröttlig och osjälviska insatser hon har sett inom Lions strävar hon efter att främja den betydande skillnad hennes klubb gör för människor i hennes samhälle.

Genom kampanjer i sociala medier framhäver hon klubbens insatser, Lion Shyana skapade bland annat projektet #StopShaming för att skapa medvetenhet om den kontroversiella frågan om utnyttjande och våld mot unga kvinnor på internet. Den innovativa kampanjen var så framgångsrik att den togs upp i distriktets verksamhetsplan för det kommande året. För att bygga vidare på kampanjens framgångar planerar Lion Shyana en större insats för att belysa våld mot kvinnor. Med hjälp av sociala medier, seminarier och media uppmuntrar hon klubbar att vara en röst för dem som inte har någon röst.

Som erkänsla för klubbens fantastiska arbete erhöll Colombo Host Lions Club nyligen titeln ”Distriktets bästa klubb”. Lion Shyana tror att klubben tilldelades denna titel baserat på deras insatser att förbättra livet för många med hjälp av teknik och innovation. Hon är stolt att hennes klubb visar vägen mot 2000-talets hjälpinsatser.

Hennes röst talar för dem som inte kan.
 


Upptäck den påverkan som nya röster har runt om i världen när du besöker webbsidan för Nya röster och lär dig hur Lions Clubs International firar deras fantastiska insatser!

Kom ihåg att visa ditt stöd på den internationella kvinnodagen och använd hashtaggarna #BalanceforBetter och #NewVoices sida vid sida i sociala medier.

Karmeisha Boyd är koordinator för kvinnoinitiativet i Lions Clubs International.