Hälsan och säkerheten för våra medlemmar, vår personal och våra samhällen är av högsta prioritet.

Läs

vårt svar

på COVID-19.

Stöd Lions hjälpinsatser genom att ge en donation till LCIF:s

fond för katastrofhjälp.
Hem Node Lions Day on Capitol Hill

Lions Day on Capitol Hill

Wide view of the U.S. Capitol Building

 

Lions Day on Capitol Hill (“Hill Day”) is an annual event held in Washington D.C., allowing Lions leaders to engage with Congressional representatives.  Meetings are held with Congressional representatives, staffers and various partners whereby Lions leaders promote the profile of Lions Clubs International while drawing attention to the impact of Lions clubs in communities throughout the world.

The 2016 Hill Day will allow Lions leaders to meet with Congressional representatives, non-governmental organizations and foreign diplomats to discuss legislative and regulatory issues affecting nonprofit organizations and, also, promote volunteer service, youth programs, education and foreign assistance programs in impoverished communities throughout the world.

Related Links