Hoppa till huvudinnehållet
Lions Clubs International Lions Clubs International
Hoppa till sidfot

Kontakta tidningsredaktörer

Kontakta tidningsredaktörer

För att kontakta redaktörerna för huvudkontorets utgåva:

Skriv till: Tidningen LION
300 W 22nd Street
Oak Brook, IL 60523-8842, USA
USA

Ring: 630 468 6909 eller 630 468 6805

Fax: 630 571 1685

E-post: magazine@lionsclubs.org


Tidningen LION ges ut världen över i många olika utgåvor och på många olika språk. Skicka era klubbnyheter via e-post till redaktören för er lokala tidning. Visa olika utgåvor av tidningen.

Australiens utgåva ges ut på engelska
Tony Fawcett, redaktör
tonyfawcett@bigpond.com

Österrikes utgåva ges ut på tyska
Albert Ettmayer, redaktör
Albert.ettmayer@como.at

Bangladeshs utgåva ges ut på bengali
Bodiul Islam, redaktör
Bodiul.islam@yahoo.com

Belgiens utgåva ges ut på  holländska och franska
Stefaan Willems, redaktör
cc@lions.be

Brasiliens utgåva för multipeldistrikt LA, LB, och LD ges ut på portugisiska
Dr. Zander Campos da Silva, redaktör
serigrafia@imagemunica.com.br

Brasiliens utgåva för multipeldistrikt LC, ges ut på portugisiska
Denise Rodrigues, redaktör
revistalion@gmail.com

Brittiska öarnas och Irlands utgåva ges ut på engelska
Nicky Rogers, redaktör
nickyr@arenersgroup.co.uk

Kanadas utgåva för multipeldistrikt A ges ut på engelska och franska
John Daniels, redaktör
mdathelionmag@hotmail.com

Hongkongs utgåva ges ut på engelska och kinesiska
Arthur K.C. Li, redaktör
thelionhk@lionsclubs.org.hk

Multipeldistrikt 300 Taiwans utgåva ges ut på kinesiska
Hui-Ling Chen
vin@lionsclubs.org.tw

Danmarks utgåva ges ut på danska
Svend Due Mikkelsen, redaktör
thelion@lions.dk

Finlands utgåva ges ut på finska
Anna-Kaisa Jansson, redaktör
Anna-kaisa.jansson@lionstoimisto.fi

Frankrikes utgåva ges ut på franska
Raymond Le, redaktör
Raymond.le@orange.fr

Tysklands utgåva ges ut på tyska
Ulrich Stoltenberg, redaktör
chefredakteur@lions.de

Greklands och Cyperns utgåva ges ut på grekiska
PDG Manolis Samolis, redaktör
kriti@otenet.gr

Huvudkontorets utgåva ges ut på engelska
Jay Copp, redaktör
magazine@lionsclubs.org

Islands utgåva ges ut på engelska
Thorkell Cyrusson, redaktör
lbl@simnet.is

Indiens utgåva ges ut på engelska och hindi
PID Sunil Kumar, redaktör
sunilkindia@gmail.com

Indonesiens utgåva ges ut på engelska
Emilia Karjadi, redaktör
emilia_karjadi@yahoo.com

Italiens utgåva ges ut på italienska
Sirio Marciano, redaktör
rivistathelion@libero.it

Japans utgåva ges ut på japanska
PDG Yoshinori Sato, redaktör
edit@thelion.jp

Sydkoreas utgåva ges ut på koreanska
Yong-In Kim, redaktör
lionedit@hanmail.net

Hollands utgåva ges ut på holländska
Astrid Abbing, redaktör
hoofdredacteur@lions.nl

Norges utgåva ges ut på norska
Vibeke Aasland, redaktör
vibeke.aasland@lions.no

Pakistans utgåva ges ut på engelska
Tahir M. Kapur, redaktör
kapur@kapur.com.pk

Polens utgåva ges ut på polska
Elizabeth Karasiewicz, redaktör
Elzbieta.karasiewicz@irr.szczecin.pl

Portugals utgåva ges ut på portugisiska
Isabel Cristina Gomes Moreira, redaktör
revista.lion@lionsclubes.pt

Södra Stilla havets utgåva ges ut på engelska
Iain Morrison, redaktör
iain@morrimac.com

Spaniens utgåva, ges ut på spanska
Anthony Garst, redaktör
Anthony.garst@lionsclubs.org

Sveriges utgåva ges ut på svenska
Maud Nordell, redaktör
maud.nordell@lions.se

Schweiz utgåva ges ut på tyska, franska och italienska
Regine Pasche-Cuagnier, redaktör
revue.lion@bluewin.ch

Thailands utgåva ges ut på thailändska
Sattha Suthayakhom, redaktör
lion310magazine@gmail.com

Turkiets utgåva ges ut på turkiska
Danyal Kubin, redaktör
dkubin@prota.com.tr

Om du är frilansare och vill skicka in material till LION: läs först våra Riktlinjer för skribenter.
Hoppa till toppen