Visit LCIF's new websiteLions Clubs International
Strengthen the Pride
Lions Clubs Online Radio
HemHem  >  Nyheter och evenemang  >  Tidningen THE LION  >  Kontakta tidningsredaktörer  >  Kontakta redaktörer för andra utgåvor

Kontakta redaktörer för andra utgåvor

Det finns 35 utgåvor av tidningen LION, publicerade på 21 olika språk. Skicka era klubbnyheter via e-post till redaktören för er lokala tidning. För att se olika utgåvor av tidningen, klicka här.

Australiens utgåva, ges ut på engelska
Tony Fawcett, redaktör
tonyfawcett@bigpond.com

Österrikes utgåva, ges ut på tyska
Albert Ettmayer, redaktör
Albert.ettmayer@como.at

Bangladeshs utgåva, ges ut på bengali
Rashed Maksud Khan, redaktör
maksudkhan@dhaka.net

Belgiens utgåva, ges ut på holländska och franska
Henri de Meersman, redaktör
henri.de.meersman@telenet.be

Brasiliens utgåva för multipeldistrikt LA, LB och LD ges ut på portugisiska
Dr. Zander Campos da Silva, redaktör
serigrafia@imagemunica.com.br

Brasiliens utgåva för multipeldistrikt LC, ges ut på portugisiska
Denise Rodrigues, redaktör
revistalion@gmail.com

Brittiska öarnas och Irlands utgåva, ges ut på engelska
Margaret Kimberley, redaktör
lion.editor@lionsmd105.org

Kanadas utgåva för multipeldistrikt A ges ut på engelska och franska
John Daniels, redaktör
mdathelionmag@hotmail.com

Kina Hongkongs utgåva ges ut på engelska och kinesiska
Arthur K.C. Li, redaktör
thelionhk@lionsclubs.org.hk

Multipeldistrikt 300 Taiwans utgåva, ges ut på kinesiska
Ling-Ling Huang, redaktör
vin@lionsclubs.org.tw

Danmarks utgåva, ges ut på danska
Svend Due Mikkelsen, redaktör
thelion@lions.dk

Finlands utgåva, ges ut på finska och svenska
Raimo Naumanen, redaktör
raimo.naumanen@dnainternet.net

Frankrikes utgåva, ges ut på franska
Herve Vizzolini, redaktör
hvizzolini@wanadoo.fr

Tysklands utgåva, ges ut på tyska
Ulrich Stoltenberg, redaktör
chefredakteur@lions.de

Greklands och Cyperns utgåva, ges ut på grekiska
Manolis Samolis redaktör
kriti@otenet.gr

Huvudkontorets utgåva, ges ut på engelska
Jay Copp, redaktör
magazine@lionsclubs.org

Islands utgåva, ges ut på engelska
Gudmundur R. Valtysson, redaktör
grv@ismennt.is

Indiens utgåva, ges ut på engelska and hindi
PID V Krishna Reddy, redaktör
reddyvvk63@yahoo.co.in

Indonesiens utgåva, ges ut på engelska
Emilia Karjadi, redaktör
emilia_karjadi@yahoo.com

Italiens utgåva, ges ut på italienska
Sirio Marciano, redaktör
rivistathelion@libero.it

Japans utgåva, ges ut på japanska
PDG Hideo Dan, redaktör
edit@thelion.jp

Sydkoreas utgåva, ges ut på koreanska
PDG Jong-Woo Bae, redaktör
lionedit@hanmail.net

Nederländernas

gwvanwijk@planet.nl

Nya Zeelands utgåva, ges ut på engelska
Iain Morrison, redaktör
Iain@morrimac.com

Norges utgåva, ges ut på norska
Vibeke Aasland, redaktör
vibeke.aasland@lions.no

Pakistans utgåva, ges ut på engelska
Tahir M. Kapur, redaktör
kapur@kapur.com.pk

Polens utgåva, ges ut på polska
Dorota Wcisla, redaktör
d.wcisla@lions.org.pl

Portugals utgåva, ges ut på portugisiska
José António Nascimento, redaktör
revista.lion@lionsclubes.pt

Spaniens utgåva, ges ut på spanska
Anthony Garst, redaktör
revistaleones@yahoo.com

Sveriges utgåva, ges ut på svenska
Maud Nordell, redaktör
thelion@lions.se

Schweiz utgåva, ges ut på tyska, franska och italienska
Regine Pasche-Cuagnier, redaktör
revue.lion@bluewin.ch

Thailands utgåva, ges ut på thai
Pichet Saengnisakorn, redaktör
lion310magazine@gmail.com

Turkiets utgåva, ges ut på turkiska
Husamettin Ocak, redaktör
hocak27@gmail.com

EN BILD AV FRED

2010-11 Merit Award Winner Ye-Eun Park (Korea)

"Den här tävlingen är viktig för mig för jag hade glömt hur viktig freden är för mig, min familj och alla omkring mig. Det här gav mig chansen och tiden att tänka på fred." »

Läs mer om fredsaffischtävlingenLäs mer om fredsaffischtävlingen

© Lions Clubs International       300 W. 22nd Street, Oak Brook, IL 60523-8842

Custom web development, hosting and implementation provided by Alkon Consulting